PS 8 (Požární stroj 800 l/min.)

Více informací o naší nejstarší zachované stříkačce se snad dočtu v hasičské kronice. Poté je sem hned přidám. Zatím můžu napsat poze to, že je stříkačka plnně funkční.

PS 12 (Požární stroj 1200 l/min.)

Naše PS 12 je téměř v  nezměněné podobě. Pro lepší výkon je zde pouze nahrazen jednokomorový karburátor za dvoukomorový.

Stříkačka:

Výrobce: TAZ Slovensko

Vybavení:

Startér, klika
Rozměry: 968 x 605 x 824 mm
Hmotnost pohotovostní: 205,8 kg
Hmotnost základní: 177,2 kg

Motor:

Motor klasický: Škoda Oktavia (1198ccm/35kW)
Počet otáček motoru: 3500 ot./min.
Počet válců: 4
Vrtání: 72 mm
Zdvih: 75 mm
Obsah válců: 1221 cm3
Kompresní poměr: 7,8
Trvalý výkon při částečném zatížení: 25.7 kW při 3500 ot./min.
Nejmenší tlak mastícího oleje: 0,08 MPa
Obsah nádrže na palivo: 23 litrů
Spotřeba paliva při jmenovitém výkonu: cca 9,0 litru/hodinu

Čerpadlo:

Šířka čerpadla: 50 mm
Počet otáček čerpadla: 3500 ot./min.
Počet stupňů čerpadla: 1
Počet sacích hrdel: 1101
Počet výtlačných hrdel: 752
Nejvyšší sací výška: 7,5m

Vývěva:

ruční, plynová
Oběžné kolo: 10 - 14 mm
Výkon čerpadla: 1200 l/min.
Vybavení: startér, klika

PS 15 (Požární stroj 1500 l/min.)

V roce 2002 už byla situace na soutěžích neúnosná – myslím tím obsahy a výkon mašin ze sousedních obcí. Proto jsme se rozhodli postavit také něco lepšího, než byla naše stará dobrá „ dvanáctka“ . PS 15 jsme koupili v  roce 2003 a skládala se na ni většina občanů obce. Motor jsme sehnali u jednoho pána ve vsi v  garáži a nutno podotknout, že byl nový. Veškeré díly čerpadla jsme nakoupili u firmy Zábranský a zbytek dílů (především rám,nádrž … ) byl použit ze záložní PS12, kterou jsme měli v  hasičárně. Celou mašinu nám poskládal … z  Výškovic. Myslím si, že odvedl velmi dobrou práci – mašina si s  počtem odběhnutých soutěží stále lépe sedá a časy výtlaku zlepšují. Tato PS 15 je plnně zásahově schopná. Při použití peněz občanů obce jsme si nemohli dovolit postavit pouze sportovní mašinu. Poslední věc, kterou bych chtěl o této mašině napsat je fakt, že z nás udělala opravdovou partu lidí.

PS 18

Postupem času jsme zjistili, že ani s  „ patnáckou“ už se toho moc vyhrávat nedá.   Nebavilo nás po povedeném útoku čekat až do konce soutěže, jestli někdo z  favoritů se silnou mašinou udělá chybu nebo ne. Proto jsme se rozhodli pro koupi silnější mašiny. Peníze nebyly, proto jsme zvolili o něco levnější variantu – tedy né novou, ale starší PS 18. Tentokrát, právě z  důvodu nákupu čistě sportovní mašiny, jsme se rozhodli pro sbírku pouze mezi členy soutěžních družstev. Naštěstí máme soutěžáků docela dost a nadšení členů vyhrálo nad spořením. PS 18 jsme koupili od SDH Zdislavice, kterým už byla osmnáctka málo a kupovali silnější. Motor je od Tommu motors a čerpadlo od Ing. Gáby. Tohle už je trošku jiné kafe a musím přiznat, že jsme si museli všichni zvykat. Ještě než jsme se pustili do nácviků a soutěží, prošla „ osmnáctka“ omlazovací a především zkrášlovací kůrou. Posouzení, jestli se dílo povedlo už je na Vás.

Na přelomu roků 2007 - 2008 jsme se rozhodly pro generální opravu našeho soutěžáka. Mašina měla za sebou 7 soutěžních sezon z toho tři  sezony na ní běhali 3 družstva. Chtěli jsme předejít tomu, že by nám mašina v polovině sezony dosloužila, tak jsme mašinu rozebrali a motor odvezli zpět na moravu do Tommu motors. V současné době nám výkon mašiny bohatě stačí, takže proběhla pouze repase. V motoru je nyní nový model chlazení (08), mazání (08), nové ojnice, veškerá ložiska na klice. U těchto mašin trpí především spodek motoru - proto nebyl důvod měnit písty.

Nyní, po sezoně 2008 máme motor optimálně zaběhnutý, takže jsme dovezli celou mašinu znovu na moravu. Nejprve k Tommu motors na instalaci čtyřsvodového výfuku a k tomu nezbytného nalazení karburátoru. Po seřízení jsme převezli mašinu k panu Gábovi, který nám udělal kompletní repasy čerpadla. Máme nové oběžné kolo, O-kroužkové hrdlo, zrepasovaný rozvaděč a rovné výtlačné hrdlo.